Цікаві відомості про Романа Мстиславича

1 ответы

 • РОМАН МСТИСЛАВИЧ, Роман-Борис Мстиславич (р. н. невід. – 19.06.1205) – князь новгородський, волинський, галицький. Син кн. Мстислава Ізяславича і Агнеси, доньки польс. кн. Болеслава III Кривоустого. 1168 Р.М., батько якого княжив у Києві, запросили у князі до Новгорода Великого. У лютому 1170 на чолі новгородців розбив війська, що їх послав на Новгород владимирський і суздальський кн. Андрій Боголюбський. Восени 1170, після того як "новгородці показали йому путь" (це збіглося зі смертю батька), посів стіл у Володимирі (нині м. Володимир-Волинський). До 1188 одружився з Предславою, донькою кн. Рюрика Ростиславича. 1188 Р.М., скориставшися смертю галицького кн. Ярослава Володимировича та вступивши у змову з галицькими боярами проти Володимира Ярославича, захопив Галич (давній). При цьому він віддав Володимир своєму братові Всеволоду. Але в Галичі (давньому) Р.М. не втримався (був змушений тікати від військ угор. короля Бели III) і, порушивши клятву, яку дав своєму братові, вигнав його з Володимира за допомогою свого тестя.

  1195 київ. кн. Рюрик Ростиславич дав у володіння Р.М. Торчеськ і ще 4 міста ("часть" на пд. Київської землі), але на вимогу владимирського і суздальського кн. Всеволода Юрійовича Велике Гніздо відібрав їх у зятя і віддав Всеволоду Юрійовичу. Інтриги Всеволода Юрійовича призвели до того, що Р.М. посварився з Рюриком Ростиславичем і уклав таємну угоду з черніг. кн. Ярославом Всеволодичем. Коли про це дізнався Рюрик Ростиславич, Р.М., побоюючись тестя та його союзника Всеволода Юрійовича, поїхав до Польщі, де звернувся за допомогою до своїх братів у перших, синів краківського кн. Казимира II Справедливого – краківського і мазовецького кн. Лєшека Білого і його молодшого брата-співправителя Конрада (див. Конрад I). Останні погодилися, але спочатку просили допомогти у війні зі своїм дядьком, великопольс. кн. Мешком III Старим. У результаті Р.М. взяв участь у битві на Мозгаві, де був поранений (див. Мозгава, битва на річці 1195). Після цього він тимчасово помирився з тестем і отримав від нього м. Полонне (а також "пів-тартака Корсунського"). Проте вже 1196 Р.М. у союзі з Ольговичами воював із Рюриком Ростиславичем. Восени 1196 або взимку 1198/99 Р.М. відіслав свою дружину до її батька. Незабаром він узяв другий шлюб – з Анною, чиє походження дискусійне.

  Після смерті галицького кн. Володимира Ярославича (1199), за підтримки сандомирського кн. Лєшека Білого, оволодів Галичем (давнім) і, таким чином, зосередив у своїх руках Волинську землю і Галицьку землю (див. Галицько-Волинське князівство). Якщо вірити Вінцентію Кадлубеку, методом масового терору боровся з опозиційними галицькими боярами. 1201 знов спалахнув конфлікт Р.М. з київ. кн. Рюриком Ростиславичем, на боці якого тепер виступали Ольговичі. У ході цього конфлікту Р.М. не раз оволодівав Києвом (1201, 1203, 1204). Таким чином, столиця Русі увійшла у сферу впливу галицько-волин. князя. Деякий час в якості його намісника в Києві сидів луцький кн. Інгвар Ярославич.

  Р.М. здійснив успішні походи на ятвягів (зима 1196/97) та половців. Про один похід у степ, який відбувся на прохання візант. імп. Алексія III Ангела, повідомляє Нікіта Хоніат (точна дата не відома, імовірно бл. 1200). Про походи 1201 і 1204 відомо з Лаврентіївського літопису; у поході 1204 Р.М. брав участь у складі коаліції південнорус. князів.

  1205 Р.М. здійснив похід у Польщу (мета цього походу не відома), під час якого загинув біля м. Завіхост (нині м. Завіхост Свентокшиського воєводства, Польща) у сутичці з краківським і сандомирським кн. Лєшеком Білим і мазовецьким кн. Конрадом I (які на цей час перетворилися із союзників на ворогів).

  Традиційна укр. і рос. історіографія схильна перебільшувати істор. роль Р.М., якого зображують одним із творців укр. державності (її початком при цьому вважають Галицько-Волин. князівство) та видатним військово-політ. діячем. Проте такий образ князя склався не на основі реальних фактів його біографії, а через некритичне використання посмертного панегірика в Галицько-Волинському літописі, відомостей з М.Стрийковського і В.Татіщева. Не знаходять ані логічного, ані документального підтвердження "відомості" про створений Р.М. проект нового держ. устрою Русі, а також про візит до нього посольства від Папи Римського з пропозицією прийняти католицтво (від якої князь ефектно відмовився).

Последнее для темы История

20 Балов!!! срочно!!!! Что такое Деулинское перемирие? Когда (при каком царе) оно было заключено?

Яку культури відкрив відомий археолог Г. Шліман?

В каком году закончилась вторая мировая война? ​

2) Сталинграда 3) Севастополя 4) Харькова 5) Москвы 36. Значение Курской битвы состоит в том, что

Какая эпоха объединяет этих политических деятелей ? Борис Годунов, Лжедмитрий I, Сигизмунд III, Васи

Помогите Охарактеризуйте наиболее значимые последствия советской внутренней и внешней политики данн

С 46 Митрополит Московский и всея Руси (1522—1539)………………… С 47. Казачим атаманом, историческим заво

Признаком разложения феодально-крепостнического строя в России в кон. XVIIIв. был а) расширение двор

Какое название соответствует обозначению общего курса государства в международных делах Помогите по

Князь, с именем которого связано первая междоусобная борьба за власть среди московских князей? Выбе